تفاوت کابل CAT5 و CAT6
سیم و کابل برق
انتخاب سیم و کابل برق مناسب
محاسبه سطح مقطع کابل
محاسبه سطح مقطع کابل برق

تفاوت کابل CAT5 و CAT6

تفاوت کابل CAT5 و CAT6

تفاوت کابل CAT5 و CAT6

تفاوت کابل CAT5 و CAT6 چیست ؟

معمولا کابل های شبکه به دو دسته Cat5 , Cat6 تقسیم می شوند ، که این کابل ها از جنس مس ساخته شده اند و هرچه درجه خلوص مس آنها بیشتر باشد دارای کیفیت بهتر و افت ولتاژ کمتری هستند و در مقابل قیمت آنها نیز به طبع افزایش پیدا می کند .

کابل های Cat6,Cat5 از چهار زوج سیم(هشت رشته سیم) به رنگ های آبی – سفید آبی،نارنجی – سفید نارنجی ، سبز – سفید سبز ، قهوه ای – سفید قهوه ای ، تشکیل شده که در آنها دو رشته سیم وظیفه ارسال اطلاعات ، دو رشته سیم نیز وظیفه دریافت اطلاعات و چهار رشته بعدی فقط نقش نویز گیری را ایفا میکنند .

تفاوت کابل CAT5 و CAT6

تفاوت کابل CAT5 و CAT6

کابل های Cat 6 دارای پهنای باند ۲۵۰MHz هستند و برای استفاده در اترنت گیگابیتی طراحی و ساخته شده اند. این كابل هم دارای نوع ارتقا یافته به نام Cat6 E است.

۱- در کابل های Cat6 بین هر دو زوج سیم فویل قرار داده شده است تا امر نویز گیری بهتر انجام گیرد .
۲ -در کابل های Cat6 قطر کابل افزایش یافته است .
۳-افت ولتاژ Cat6 تا حد چشم کیری پایین تر از Cat5 است .
۴-این نوع کابل ها (Cat6) برای مسافت های طولانی بهتر هستند .

برای اتصال کابل های Cat5, Cat6 به کارت شبکه از سر سیم های Rj-45 استفاده میگردد .این سر سیم ها برای کابل های Cat6 , Cat5 متفاوت میباشند
  تفاوت کابل CAT5 و CAT6 سرعت انتقال اطلاعات آن می باشد به طوری که کابل های Cat5 سرعتی در حدود ۱۰۰mbs داشته و کابل های cat6 تا ۱۰ برابر این سرعت یعنی ۱۰۰۰mbs قابلیت جابجایی دیتا را دارند و این یکی از مزیت های آن می باشد .

 

 توجه : شرکت رویان کابل اقدام به تولید کابل شبکه ایرانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب نموده است و دارای تاییدیه استانداردهای کابل شبکه میباشد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *