تولید برق از نیروی آب
تولید برق با انرژی خورشیدی
تولید برق از انرژی باد
تولید برق از انرژی باد

تولید برق از نیروی آب

تولید برق از نیروی آب

تولید برق از نیروی آب که در اصطلاح برق آبی یا هیدروالکتریسیته گفته می شود ، به انرژی الکتریکی تولیدی از نیروی آب اطلاق می‌شود.

در یک نیروگاه برق آبی ، آب به سمت توربین ها هدایت می شود . وقتی آب با پره های توربین برخورد می کند ، توربین را به چرخش در می آورد و توربین نیز یک مولد برق را به کار می اندازد و الکتریسیته تولید می کند . توربین ها و مولد های برق انرژی حرکتی آب را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند .

برای تهیه ی آب نیروگاه های برق آبی ، سد های بزرگی در نقاط مختلف جهان ساخته شده است . ساخت این سد ها نه تنها از وقوع سیلاب ها جلوگیری می کند ، بلکه از آب این سد ها برای آبیاری زمین های کشاورزی نیز استفاده می کنند .

نیروگاه های برق آبی انواع مختلفی دارند :

  • نیروگاه آب تلمبه‌ ای : نیروگاه تلمبه ذخیره ای یا پمپاژی نوع خاصی از نیرو گاه آبی می باشد که در آن، آب پمپاژ شده برای تامین منبع انرژی نسبت به آب جریان طبیعی رودخانه نقش بیشتری را ایفا می کند.
تولید برق از نیروی آب

تولید برق از نیروی آب

میزان مصرف برق در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است و نیروگاه ها که تنها توان تولید ظرفیت مشخصی را دارند مجبور می شوند تا به اندازه پیک مصرف برق ، برق تولید کنند. اما با استفاده از نیروگاه های تلمبه ذخیره ای به نحوی می توان برق را ذخیره کرد.

  • نیروگاه‌های جزر و مدی: برای این منظور سدی روی رودخانه یا بخشی از دریاچه‏ ها بنا می‏ شود. در هنگام مد در یك طرف سد آب ذخیره شده و سپس در هنگام جزر، آب از داخل توربین‏ های سد عبور می ‏نماید و بدین وسیله انرژی تولید می ‏گردد.
تولید برق از نیروی آب

تولید برق از نیروی آب

  • نیروگاه انرژی جنبشی : این نیروگاه‌های آبی که تعداد آن‌ها زیاد هم نیست از انرژی جنبشی آب جاری استفاده می‌کنند.

در این دسته از نیروگاه‌ها نیازی به احداث سد نیست توربین این نیروگاه‌ها شبیه یک چرخ آبی عمل می‌کند. این نوع استفاده از انرژی شاخه نسبتاً جدیدی از علم جنبش مایعات است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *