مخابرات دیجیتال
مخابرات دیجیتال و مخابرات آنالوگ
نوامبر 11, 2018
شناسایی کابل برق
شناسایی کابل برق
دسامبر 22, 2018

مقایسه کابل های گرد و تخت

مقایسه کابل های گرد و تخت

مقایسه کابل های گرد و تخت

در این مقاله مقایسه کابل های گرد و تخت را خواهیم گفت

اغلب کابل ها به صورت گرد می باشند که عموما ساختاری مناسب است.با بررسی یک کابل معمول برقی گرد ساختاری را مشاهده می کنید که عموما به صورت دسته ای سیم عایق شده است که توسط چند لایه از سایر مواد”پرکننده” احاطه شده اند.

این لایه ها به منظور تامین ساختاری گرد و همچنین برای کاهش گرمایش اصطکاکی در حین حرکت کابل در نظر گرفته می شوند.این سیم ها و لایه های پر کننده به وسیله یک روکش بیرونی احاطه شده اند که آنها را در کنار یکدیگر نگه داشته و تا حدودی وظیفه محافظت شان را در برابر اشیا خارجی بر عهده دارد.

 

کابل های گرد

کابل های گرد

 

با وجود آنکه کابل های گرد برای مصارف عمومی معمولا مطلوب می باشند،ولی نقطه ضعف های خاصی در ساختار آنها نیز وجود دارد.

با توجه به استفاده از این لایه های متعدد شامل سیم ها،عایق،پرکننده ها کار دفع حرارت از سیم ها در کابل گرد با دشواری مواجه می باشد. علی رغم تلاش های انجام شده برای کاهش این گرمایش ، هنوز گرمایش اصطکاکی ایجاد شده در درون کابل ناشی از حرکت های متناوب تکراری به عنوان یک مفصل به قوت خود باقی است.

به این مورد باید تغییر امپدانس الکتریکی کابل را در صورت جابجایی هادی ها نسبت به یکدیگر نیز افزود.در کابل های تخت هر هادی با هادی های مجاور خود به صورت موازی قرار میگیرد تا ساختار تخت محفوظ بماند.برخلاف کابل های گرد،هادی های کابل تخت در روکش در برگیرنده آنها حرکت نمی کنند و بدین ترتیب کیفیت پارامترهای الکتریکی آنها ثابت باقی می ماند.

همچنین  هادی ها در کابل تخت همگی دارای ابعاد فیزیکی و الکترونیکی یکسانی هستند بنابراین سیگنال و تاخیرات زمانی متغییربین سیگنالها در این نوع ازکابل به حداقل خود می رسد

 

کابل تخت

کابل تخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *