پارامترهای تست فلوک Fluke Test
کنتور برق
کنتور برق
مواد اولیه سیم و کابل برق

پارامترهای تست فلوک Fluke Test

پارامترهای تست فلوک Fluke Test

پارامترهای تست فلوک Fluke Test

پارامترهای تست فلوک Fluke Test چیست

 

Certify Copper Twisted Pair Cable

کابل های مسی زوجی پس از طی کردن مراحل مختلف تست با توجه به استانداردهای TIA / ISO گواهی استاندارد را دریافت می کنند.
این تست ها توسط  ابزار آلات  خاص  تست  کابل  انجام  می گیرد که در نهایت با توجه به استانداردهای تدوین شده Pass / Fail می شوند.

The Tools
ابزار آلات
تولید کنندگان زیادی وجود دارند که ابزارآلات تست شبکه را تولید می کنند که با توجه به کیفیت و تنوع محصولات می توان از Fluke Networks – DTX Series نام برد.

Needs of Certification
پیمانکارانی که باید تائییده گواهی کابل را برای کارفرما تهیه کنند تا کارفرما مطمئن شود که شبکه آنها توانایی پشتیبانی از برنامه های خاص مثل VOIP یا ۱۰G رادارد.

Standards
روش عملکرد تست های شبکه بر اساس استانداردهای ANSI/TIA/EIA 568-B.1 و ISO/IEC 11801 مشخص می شوند که در سیستم ANSI بر اساس دسته بندی های (Cat3, Cat5e, Cat6, Cat7) و در سیستم ISO بر اساس کلاس های (Class C,D,E,F) نام گذاری می شوند.

عملکرد هر دسته یا کلاس محدود می شود به Pass / Fail شدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس برای مثال در دسته Cat3 / Class C (که دیگر استفاده نمی شود)در پهنای باند ۱۶ مگاهرتز, در Cat5e / Class D در پهنای باند ۱۰۰ مگاهرتز, در Cat6 / Class E در پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتز و در Cat7 / Class F در پهنای باند ۶۰۰ مگاهرتز کار می کند.

Wiremap
کاربرد Wiremap برای این است تا اشکالات فیزیکی را بتوانیم شناسایی کنیم مثل : نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل
هرگونه اتصال کوتاه بین ۲ یا چند رشته کابل, قطعی ۱ یا چند رشته, چیدمان صحیح رشته ها و غیره.

Propagation Delay
مدت زمانی را که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می شود که بر اساس milliseconds, nanosecond, picosecends سنجیده می شود را گویند.

Delay Skew
تفاوت Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین ۲۵-۳۰ nanoseconds (nSec) برروی ۱۰۰ متر کابل می باشد.

Cable Lenght
با استفاده از این پارامتر اطمینان پیدا می شود که طول کابل از استاندارد ۱۰۰ متر تجاوز نکند.


Insertion Loss

اشاره کننده میزان افت سیگنال در انتهای یک خط نسبت به Insertion Loss اولیه که برروی خط ایجاد شده که این افت توسط مقاومت الکتریکی کابل مسی ایجاد شده یا افت انرژی توسط عایق های روی کابل یا میزان امپدانس ایجاد شده توسط کانکتور ها.

این پارامتر معمولا بر حسب dB با یک علامت منفی (-) مشخص می شود. میزان این مقدار با زیاد شدن طول و فرکانس کابل افزایش میابد.

Return Loss

میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده می باشد. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور پدید می آید.

پارامترهای تست فلوک Fluke Test

پارامترهای تست فلوک Fluke Test

(Near End-Cross Talk (NEXT

میزان انتشار سیگنال یک زوج برروی سیگنال برگشتی از زوج دیگر را NEXT گویند.

(Powe Sum NEXT (PSNEXT
جمع مقدار NEXT 3زوج بر روی زوج دیگر را PSNEXT گویند.

(The Equal-Level Far-End Crosstalk (ELFEXT
میزان FEXT انتهای هر خط را می گویند. FEXT در عمل بسیار شبیه NEXT می باشد با این تفاوت که در انتهای کابل (در سمت گیرنده) اتفاق می افتد.

Power Sum ELFEXT
جمع مقدار FEXT 3زوج بر روی زوج دیگر را PSELFEXT گویند.

Attenuation-to-Crosstalk ratio (ACR
تفاوت بین افت سیگنال و NEXT که برحسب dB سنجیده می شود و مشخص کننده میزان قدرت افت سیگنال نسبت به Crosstalk انتهای خط می باشد. در حالت معمول میزان ACR باید در حدود ۷dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم. در بعضی مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair) بجای UTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR را بالا ببریم.

Power Sum ACR (PSACR
همانند ACR می باشد با این تفاوت که از PSNEXT برای تست استفاده می شود.

DC Loop Resistance
میزان مقاومت برروی یک زوج را که در انتهای کابل بصورت Loop درآمده باشد و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد, این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به Insertion Loos دارد اما در مواقع خاصی برای مثال هنگامی که از PoE استفاده می کنیم نقش بسزایی را بازی می کند

در این مقاله با پارامترهای تست فلوک Fluke Test آشنا شدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *